Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aktif vakaların yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişiler”

Son günlerde artan koronavirüs vaka ve vefat sayıları gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nda ele alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantıda ele alınan konulara ve salgındaki son gelişmelere yönelik açıklamalarında;
“Sizlere aşı programımız başlarken tünelin ucundaki ışık göründü demiştim. Bugün tünelin çıkışı görülüyor diyebilirim. Son haftalarda vaka sayılarında artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını belirtmiştim. Bugün itibariyle 500 bine yakın olan aktif vakaların yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ını da tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir.
Salgın hastalık sebebiyle gençlerin eğitiminin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür. Endişesi olan velilerimiz olabilir. Eğer böyle düşünüyorsak önce veliler olarak bizler tedbirlere uymalıyız. Günlük hayatla tedbirin çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğretmen ve öğrencileri örnek alacağız, veliler olarak da örnek olacağız. Hep birlikte çaba gösterirsek zil sesinden sonra alarm sesi gelir diyenleri haksız çıkarırız. Öğretmenlerin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Bilim Kurulu okulların kapanmasını gündeme almak istemiyor. Yeni dönemde salgın okulların kapanma nedeni olmayacak çünkü elimizde aşı var. Vatandaşlarımız, velilerimiz herkes bize destek olsun” dedi.

Kaç Aşı Olmalıyız

Tek aşı korumuyor, iki doz aşının yapılması gerekiyor. İsrail’deki çalışmalar mRNA aşısında 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor. Sinovac için 3. doz gerekiyor. Aşısını tamamlamış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13 hastane yükü yüzde 10.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.